ZKLAMÁNÍ I RADOST

Velkoměsto versus vesnička, stovky startujících versus několik desítek jezdců, umělá trať v lesoparku versus přírodní lesní terén. Takto může znít stručný popis závodů o prodlouženém víkendu, na kterých jsme sbírali body a zkušenosti.
5. – 6. 5. 2018 ČESKÝ POHÁR MTB BRNO
Prach, pot a možná i slzy provázely naše vystoupení na druhém Českém poháru horských kol v Brně za letních teplot a v ovzduší plném prachu a pylu.
Nejvíce pohárových bodů nám v Brně zajistila dvojice kadetek, ale bohužel žádná „výhra“ to nebyla. Terce to na domácí půdě nejelo a z 9. místa byla zklamaná, Aneta přijela do cíle o dvě příčky později, což v 37 členném startovním poli byl docela dobrý výsledek.
Alespoň někteří nováčci se nám ve výsledkových listinách postupně šplhají výše, což jim pro další závod vylepšuje startovní pozice a tím i šance na lepší výsledky mezi až devadesátkou startujících. U mladších žáků to platí o Kubovi Kočvarovi (25.) a u starších o Michalovi Kupském (27.). Tom Jelínek dojel v půli výsledkové listiny na 43. příčce a spíše bojoval s dýchacími potížemi.
Holky žákyně mají konkurenci poloviční, ale do první dvacítky to tentokrát bylo daleko. Nejmladší Dorka Smutná (35. místo) nemá pohárových startů nasbíráno mnoho a ještě se pere s náročností tratí. Natálie Jelínková je rovněž nováčkem a není v technice tak vyježděná, což se ale s každým dalším startem a tréninkem bude určitě vylepšovat. V Brně se jí díky závěrečnému finiši podařilo dostat na 31. místo a předstihla tak i svou zkušenější týmovou kolegyni Annu Smutnou (33.), která si kvůli dýchacím potížím rovněž „užila“ závodní trápení.
Velcí kluci na velké trati o délce 4,1 km se všemi technickými vymyšlenostmi jako jsou Twins, Čertík, Kameny nebo Bezdomovec bojovali různě. V Expertech Honza Šmída dosáhl na 20. příčku, což sice není super výsledek, ale Honza teď spíše myslí na zkoušku z dospělosti. Štěpána Kameníka jsme viděli pouze na startu, při výjezdu ze stadionu se přimotal do pádu a ohnutá přehazka mu zabránila dojet byť jen jediný ze tří okruhů. Michal Šmída byl kvůli pravidlu 80% stažen ve čtvrtém kole z trati a nebyl moc nadšený z 55. místa.
8. 5. 2018 O ŠTAMBERSKÉHO KRÁLE LHOTKA U TELČE
Na vysočině v „zapadlé“ vesničce Lhotka u Telče se 77 obyvateli dokázali pořadatelé z lesa vytěžit maximum a připravili náročnou trať s kameny a kořeny.
Pro nás dobré rozehřátí před soustředěním zaměřeném na techniku v Novém Městě na Moravě, kde se pojede nejen Světový pohár, ale na začátku června i Český pohár. Terén ve Lhotce byl podobný a opravdu náročný, škoda jen malé konkurence, která nám za to umožnila vystoupat na stupně vítězů.
Kratší variantu závodního okruhu nejdříve vyzkoušeli žákovské kategorie. Michal Kupský se držel v prvním kole rivala z GT, který mu ale ve druhé půlce cukl a bylo rozhodnuto o druhé příčce. Mladší sestra Navrkalova ovládla žákyně, když naše Natálie Jelínková dojela druhá a Anička Smutná třetí.
Kadetky jeli závod přes 40 minut, což v náročném terénu znamená víc jak na poháru. Terka Obořilová už v prvním ze tří kol jela bezpečně první a je jen škoda, že Aneta Fritzová spáchal hned několik chyb. první přišla na startu, kdy vyjela jako první, aby po 50 metrech zpomalila a „počkala“ na soupeřky v sedle a pak se zase znovu rozjela. Druhá minela přišla ve sjezdu, kde ji brzdila technicky slabší konkurentka, kterou sice dokázala předjet, ale srovnání s Terkou bylo to tam.
Michal Šmída do tříčlenné konkurence juniorů nastupoval ještě se čtyřicátníky a ženami. Prohlídka trati před závodem nebyla dlouhá a tak ho technika přeci jen trochu trápila. Na všech mladících bylo vidět, že se rozjíždí až ke konci a sám Michal by uvítal místo čtyř o kolo navíc.
Výjezd do Lhotky určitě doporučujeme, krásné místo s perfektní tratí a po závodě šup doplnit cukry do historické Telče.